Jak właściwie zamontować panele podłogowe?
Jak zamontować panele podłogowe?

Wysokiej jakości panele podłogowe i właściwy ich montaż to zadowolenie klienta na długi czas. Często drobne wady podłoża, na której mają być położone panele podłogowe, mają wpływ na późniejszą eksploatację podłogi. Zatem ważne jest, żeby odpowiednio je przygotować przed montażem. Właściwe przeprowadzenie procesu montażu jest kolejnym krokiem, finalnie - ku zadowoleniu klienta.

27 czerwca montażyści podłóg wzięli udział w szkoleniu prowadzonym przez przedstawicieli firmy Swiss Krono w centrali firmy Abler w Toruniu. Mieli okazję m.in. do odświeżenia wiedzy nt. zamków paneli, w tym najpopularniejszych „Express Click” i „Aqua Pearl”, którego specjalnie wyprofilowany kształt zabezpiecza przed wniknięciem cieczy pod powierzchnię paneli z serii Aqua Zero nawet do 72h. Montażyści sięgnęli również po informacje, w jakich warunkach najlepiej układać podłogę i jak najbardziej optymalnie przeprowadzić proces montażu.

W trakcie części praktycznej montażyści obserwowali sposób łączenia paneli z różnymi typami zamków. Pokaz zakończył się demontażem panelu znajdującego się wewnątrz podłogi i zastąpieniem go nowym. Zasymulowaliśmy w ten sposób sytuację wymiany uszkodzonego panelu. Szczególnie cenna w trakcie spotkania była możliwość wymiany doświadczeń i podzielenie się dobrymi praktykami.


Na co należy zwrócić uwagę przed montażem paneli podłogowych?

 

 • Podłoże pod panele podłogowe musi być płaskie, suche, stabilne, czyste i wyrównane (nierówności nie mogą przekraczać 2mm na 1mb podłoża).
 • Oryginalnie zapakowane panele przed montażem należy aklimatyzować przez minimum 48 godzin w warunkach użytkowania (przy temperaturze min. 16C i wilgotności powietrza 40 - 65%). 
 • Zalecane jest sprawdzenie paneli podłogowych (przed i w trakcie montażu) pod kątem występowania ewentualnych uszkodzeń mechanicznych i wad powierzchniowych. 
 • Prawidłowo zamontowane panele podłogowe tworzą tzw. podłogę pływającą, dlatego nie mogą być połączone (przyklejone, przybite, dociśnięte bardzo ciężkimi meblami, itp.) ze ścianami i innymi elementami konstrukcji budynku. Wyjątek stanowią panele podłogowe montowane na schodach.
 • W celu uzyskania optymalnego efektu wizualnego zalecane jest układać panele podłogowe wzdłuż głównego źródła światła w pomieszczeniu (prostopadle do okna). Każdy wzór podłogi składa się z 8-12 różnych desek. Dla zapewnienia optymalnego wyglądu ułożonej podłogi producent zaleca układanie paneli z minimum 4 opakowań, na przemian.

Dla klientów, którzy chcieliby mieć dużą, jednolitą powierzchnię paneli podłogowych, możliwe jest jej położenie bez dylatacji.

 • dla paneli o grubości 7, 8 i 10mm – maksymalna powierzchnia bez dylatacji wynosi 8x8m,
 • dla paneli o grubości 12mm - 10x10m,
 • Aqua Zero o grubości 8mm - 8x8m,
 • Aqua Zero o grubości 10mm - 10x10m,
 • Aqua Zero o grubości 12mm - 12x12m. 
  Dodatkowo w przypadku paneli z serii Aqua Zero, możemy również zastosować jednolitą powierzchnię paneli pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w ramach max. przestrzeni podanych powyżej. W przypadku potrzeby ułożenia większych powierzchni należy zastosować szczelinę dylatacyjną przykrytą listwą. 

 

Montaż paneli laminowanych na ogrzewaniu podłogowym    

 

 • Laminowane panele podłogowe SWISS KRONO mogą być układane w pomieszczeniach z systemami ogrzewania podłogowego wodnego lub elektrycznego. Warunkiem koniecznym zainstalowania systemu ogrzewania podłogowego jest zapewnienie równomiernego rozkładu temperatury na całej powierzchni podłogi oraz możliwość jej regulacji w zalecanym przez producenta paneli zakresie temperatur podczas korzystania z ogrzewania podłogowego. 
 • Wilgotność posadzki, badana przy pomocy wilgotnościomierza, nie może przekraczać: - dla posadzek cementowych 2%; - dla posadzek anhydrytowych 0,5%. 
 • Temperatura powietrza w trakcie montażu paneli powinna wynosić 16 – 22C. 
 • Należy pamiętać, iż zgodnie z zaleceniami producenta, maksymalna temperatura powierzchni podłóg laminowanych nie powinna przekraczać 27C.
   

 

Korzyści zakupu paneli podłogowych z montażem

 

 • niższa cena - ceny towarów: podłogi, podkłady i listwy objęte są podatkiem VAT 8% a nie 23%
 • atrakcyjna cena usługi montażu - w promocyjnych okresach 1 zł/ m2 
 • objęcie gwarancją położenia podłogi
 • transport zakupionych towarów.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy salonów handlowych sieci Abler

28.06.2022

Pozostałe

platforma B2B

Nowość dla firm - platforma handlowa Abler

Platforma handlowa B2B to nowe rozwiązanie sieci Abler - prowadząc firmę, przez internet zakupisz wszystkie produkty online, w trybie 24/h. To także szereg korzyści użytkowych dla przedsiębiorców - m.in. obejmujących wykorzystanie bazy danych produktowych. 
24.05.2024
Panele ścienne BE.YOND ecoWall Swiss Krono

Ekologiczne panele ścienne BE.YOND ecoWALL od Swiss Krono

BE.YOND ecoWALL - różnorodne style paneli ściennych Swiss Krono światowy producent wysokiej jakości paneli podłogowych, tym razem zaprezentował panele, które pokrywają ściany i są istotnym elementem wystroju wnętrza.
06.06.2022
Zyskaj podwójnie z Ablerem

Zyskaj z Ablerem - aktualizacja programu

Przedstawiciele firm, którzy dokonują zakupów w salonach Abler, mogą korzystać z szeregu profitów, które dla nich przygotowaliśmy. Jednym z nich jest program „Zyskaj podwójnie z Ablerem”.
23.05.2022