Testy Blum "AGE EXPLORER"

Mieszkanie lub dom zakupujemy często na lata, stąd dziś projektując kuchnię dobrze jest przewidzieć, jak będziemy w niej funkcjonować mając 60, 70, czy 80 lat. Perspektywiczne spojrzenie na projekt mebli kuchennych zaprocentuje w przyszłości ułatwionym poruszaniem się w przestrzeni kuchennej.

Abler wraz z firmą Blum zapraszają na swoistą "podróż się w czasie". Umożliwia to AGE EXPLORER, z którego skorzystać można m.in. podczas cyklicznych spotkań i konsultacji dla architektów.

W tym celu należy ubrać, zaprojektowany przez firmę Blum, specjalny kombinezon - AGE EXPLORER. Symuluje on typowe fizyczne zmiany związane z upływem czasu, jak np. ograniczenia w poruszaniu, słabnącą z wiekiem siłę mięśni, pogarszający się wzrok i słuch. Poruszanie się w kombinezonie w kuchni doskonale obrazuje, jak ważna jest właściwa ergonomia i ustawienie mebli w kontekście nie tylko tego co dziś, ale i w dalszej przyszłości.

Kombinezon AGE EXPLORER składa się z 18 elementów. Każdy z nich ma za zadanie ograniczyć funkcjonowanie innej partii naszego ciała. W sumie, wszystkie utrudnienia mają odzwierciedlić jak będziemy funkcjonować w podeszłym wieku i jaki te ograniczenia będą miały wpływ na poruszanie się w kuchni i korzystanie z mebli kuchennych. Pokazuje to symulacja: Magda zakłada po kolei wszystkie elementy, aby w pełni ich doświadczyć.

  1. Mocowane opaski ograniczają ruch łokci i kolan.
  2. Specjalne obszycia w kombinezonie utrudniają wyciągnięcie ramion.
  3. Specjalne rękawiczki imitują artretyzm i utrudniają chwytanie przedmiotów.
  4. Ciężarki mocowane bezpośrednio na wysokości mięśni ramion i ud, symulują słabnącą siłę mięśni.
  5.  Okulary ograniczają zdolność widzenia. Oglądane otoczenie jest niewyraźne, a rozpoznanie małych przedmiotów jest trudne.
  6. Nauszniki imitują ograniczenia słuchu w ten sposób, że filtrują dźwięki o wysokiej częstotliwości.
  7. Zabarwiona na żółto osłona ogranicza pole widzenia i symuluje zmętnienie i zżółknięcie/odbarwienie soczewki oka.

System uchylnych frontów Aventos

W przypadku ograniczonego pola widzenia, tak jak imituje to AGE EXPLORER, drzwi szafek, znajdujące się w obszarze ruchu użytkownika mogą prowadzić do urazów. Do tego otwarte drzwi szafek utrudniają widoczność i dostęp. W teście AGE EXPLORER znacząco lepiej w porównaniu do szafek z drzwiami wypadł system AVENTOS. Magda z łatwością może z łatwością otworzyć i unieść front.  Pozostaje on na dowolnym poziomie. Równie łatwo można go zamknąć.

SERVO-DRIVE - elektryczne wspomaganie wysuwu

Gdy siła mięśni słabnie, otwieranie ciężkich szuflad może sprawiać wiele trudności. Natomiast elektryczne wspomaganie otwierania SERVO-DRIVE sprawia, że dla Magdy otwieranie staje się łatwe i wygodne. Z uwagi na to, że SERVO-DRIVE może być uruchamiany nie tylko dłonią, ale również biodrem, kolanem lub stopą, szuflady są otwierane bez wysiłku i bez konieczności schylania.

Space Tower - optymalny dostęp do zapasów

Szczególnie użytkownicy o ograniczonej swobodzie ruchu mają problem, gdy muszą się głęboko schylać lub daleko wyciągnąć ramiona, by sięgnąć leżące z tyłu zapasy w szafce z półkami. Także wysunięcie całej zawartości szafki cargo jest z powodu np. artretyzmu lub słabnącej siły mięśni uciążliwe. Dużym ułatwieniem jest szafa na zapasy z drzwiami, za którymi są szuflady wewnętrzne. Magda doświadcza z jaką łatwością może wysunąć szufladę, eliminując niezdrowe, niewygodne ruchy, jak schylanie.

Ergonomia pracy dzięki szufladom TANDEMBOX

Wyciąganie artykułów z półki w szafce dolnej jest szczególnie uciążliwe dla ludzi, którzy nie są w pełni sprawni. Wymaga to głębokiego schylania, wgląd w zawartość szafki jest zły i często trzeba wyjąć część przedmiotów, by sięgnąć artykuły znajdujące się z tyłu. Natomiast szuflady z pełnym wysuwem, jak TANDEMBOX, oferują wgląd w całą zawartość szafki i optymalny dostęp do przechowywanych produktów.

Szuflady z pełnym wysuwem

Szuflady z pełnym wysuwem pozwalają na znacznie lepszy wgląd i bezpośredni dostęp do zawartości szuflady, niż szuflady z częściowym wysuwem. Dodatkowo, dzięki systemowi ORGA-LINE, rozwiązaniu które zapewnia porządek w szufladzie, i zaokrąglonym pojemnikom, Magda z łatwością znajduje i wyjmuje sztućce.

 

Szafka narożna SPACE CORNER zamiast kosza obrotowego

Testy przy użyciu AGE EXPLORER potwierdziły: osobom o ograniczonej swobodzie ruchu trudniej jest wyciągnąć przybory kuchenne znajdujące się w koszu obrotowym. Głębokie schylanie, dalekie wyciąganie ręki, by dosięgnąć przechowywane w głębi produkty, jak również nieprzejrzyste uporządkowanie są bardzo uciążliwe. Dzięki rozwiązaniu szafki narożnej SPACE CORNER nie jest już konieczne żadne schylanie, przedmioty są przejrzyście uporządkowane i można je łatwo wyjąć.

CLIP top z BLUMOTION - wyższa jakość ruchu drzwi

Zbyt duży rozmach i drzwi uderzają o korpus. Kilkakrotnie przytrafiło się to osobie testującej ze względu na ograniczoną motorykę. W zawiasach CLIP top z BLUMOTION, adaptacyjny system hamowania dba o delikatne i ciche zamykanie, nawet w przypadku drzwi poruszających się z większą prędkością.